Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny z Poznania wygrały tenisowe AMP. Zawody zorganizował KU AZS Politechniki Lubelskiej. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Uniwersytet Łódzki. W drużynie z Łodzi występował Kamil Majchrzak, drugi najlepszy polski tenisista sklasyfikowany w rankingu ATP.


Ekipa, która w składzie miała także Piotra Gryńkowskiego oraz Piotra Matuszewskiego, przeszła przed zawody jak burza, wygrywając z każdym rywalem 2:0! Po wyjściu z grupy łodzianie pokonali Uniwersytet Warszawski i Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu, by w finale wygrać z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. Najpierw para Majchrzak-Matuszewski wygrała z duetem Piotra Zbroja/Yann Wójcik, a zwycięstwo w całym turnieju przypieczętował w singlu Majchrzak, który pokonał grającego z urazem Wójcika. W spotkaniu o brąz WSZiA pokonała Uczelnię Łazarskiego w Warszawie 2:0.

- Celem było zwycięstwo. Od początku uchodziliśmy za jednego z faworytów. Chcieliśmy to potwierdzić i nam się. W finale, szczególnie w meczu deblowym było ciężko. W końcówce zabrakło nieco koncentracji, ale na szczęście daliśmy sobie radę. Jeśli chodzi o mój start tutaj, to na pewno nie same wyniki były priorytetem. Mogłem jednak zmierzyć się z dobrymi rywalami. To taki przystanek. Przede mną eliminacje do Wimbledonu. Chcę je przejść i namieszać w turnieju głównym - zapowiada zawodnik Uniwersytetu Łódzkiego, Kamil Majchrzak.

 

- Drugie miejsce to bardzo dobry wynik. Przed turniejem chcieliśmy zdobyć medal i cel osiągnęliśmy. Za nami ciężkie trzy dni zmagań. Szczególnie dało nam się to we znaki, bo przyjechaliśmy tylko we dwójkę. Z tego powodu grałem w każdym meczu. W finale zaczęły boleć mnie plecy i nie mogłem dać z siebie wszystkiego. Oczywiście gratuluję Kamilowi Majchrzakowi dobrego pojedynku. Organizacyjnie turniej wypadł bardzo dobrze – powiedział zawodnik Akademii Leona Koźmińskiego, Yann Wójcik. Jego uczelnia może się pochwalić dziewiątym z rzędu (!) meczem o złoto tenisowych AMP.

W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się reprezentantki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Agata Mlazga i Julia Przybylska rozpoczęły od wygranego 2:1 meczu z warszawską AWF i na warszawskiej AWF (Karolina Wędzonka, Arletta Tuzik, Daria Oliinyk oraz Nikola Sawicka) zakończyły, wygrywając finał 2:0. Wcześniej w ćwierćfinale pokonały UEP Poznań (2:0), a w półfinale AGH Kraków (2:1). To był bardzo trudny i bardzo długi mecz. Poznanianki rozpoczęły od przegranej w deblu, do remisu doprowadziła Przybylska, a decydujący punkt wywalczyła Mlazga, wygrywając w super tie-breaku 18:16. Spotkanie trwało pięć i pół godziny! W walce o brąz Uniwersytet Warszawski pokonał krakowską AGH 2:1.

 

- Już w grupie niektóre mecze na pewno były wymagające. Miałyśmy kilka spotkań, które trwały nawet dwie godziny, więc musiałyśmy się wykazać - powiedziała reprezentantka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - Agata Mlazga. Złoto jej teamu to pierwszy sukces medycznej uczelni w AMP i pierwszy od pięciu lat medal uczelni z tego typu (w 2013 roku brąz w aerobiku zdobył GUM Gdańsk).

- Bardzo dobrze ułożyła nam się drabinka turniejowa. Trochę w tym dotarciu do finału pomogło nam szczęście. Po drodze stoczyłyśmy ciężkie mecze i po prostu zabrakło nam sił w tym najważniejszym spotkaniu. W kwestiach organizacyjnych było naprawdę dobrze. Dostawałyśmy wszystkie informacje na bieżąco. Bardzo dobrym pomysłem była też darmowa komunikacja po mieście - skomentowała turniej zawodniczka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Daria Oliinyk.

Gospodarzy reprezentowała męska drużyna Politechniki Lubelskiej. Ekipa w składzie Kamil Dawid, Jakub Gozdur, Mateusz Piątek i Jan Wilk ostatecznie uplasowała się na piątej pozycji. Jednak w typach uczelni (Uczelnie Techniczne) wywalczyła złoty medal!
 

 

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja końcowa turnieju finałowego AMP 2018 w tenisie kobiet:

1. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
2. AWF Warszawa
3. Uniwersytet Warszawski
4. AGH Kraków
5. WAT Warszawa
6. Uniwersytet Szczeciński
7. PWSZ Nowy Sącz
8. UEP Poznań
9. AWF Katowice
10. Politechnika Łódzka
11. Politechnika Gdańska
12. Politechnika Wrocławska
13. Politechnika Krakowska

Klasyfikacja końcowa turnieju finałowego AMP 2018 w tenisie mężczyzn:

1. Uniwersytet Łódzki
2. ALK Warszawa
3. WSZiA Opole
4. Uczelnia Łazarskiego Warszawa
5. Politechnika Lubelska
6. Politechnika Wrocławska
7. Uniwersytet Warszawski
8. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
9. Politechnika Gdańska
10. Uniwersytet Śl. Katowice
11. Uniwersytet Szczeciński
12. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
13-15. Politechnika Śl. Gliwice, AGH Kraków, UEP Poznań
DSQ. UE Katowice

Więcej zdjęć i filmów na profilu AMP w tenisie.

Źródło: Kamil Wojdat / własne, foto: organizatorzy (AZS Lublin, Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk, Bartłomiej Wójtowicz)

Wideo

Popup

btrrttbhrrbrtb