Krakowska AWF ponownie zdominowała AMP w aerobiku sportowym, oddając rywalom tylko jeden złoty medal. Dublet dla duetu Błasiak - Ciepielowska. Organizatorem AMP w aerobiku sportowym był AZS Katowice. W zawodach wystartowało 87 zawodniczek i zawodników z 17 uczelni.

Nowością w porównaniu do poprzednich imprez były dwie plansze i podwojenie obsady arbitrów. Dwa panele sędziowskie z Mileną Maturą - jedyną międzynarodową sędzią w Polsce - znacznie przyspieszyły przebieg imprezy.

Zawody rozegrano według sprawdzonego, trzydniowego programu: najpierw eliminacje, potem półfinały, a ostatniego dnia finały, do których awansowały najlepsze ósemki w każdej z czterech konkurencji. Złoto wśród solistek, których było aż 26, obroniła Joanna Ciepielowska. Po dwóch srebrnych medalach zwycięstwa wśród solistów doczekał się zaś wreszcie jej partner w życiu i sporcie - Grzegorz Błasiak.

 

- Nareszcie udało się połączyć przygotowania do AMP i Mistrzostw Europy, które zawsze były moją kluczową imprezą i odbywały się znacznie później - powiedział brązowy medalista ME z 2006 roku, który w parze z Joanną rok temu wywalczyli także brąz MŚ! - Trenujemy przynajmniej pięć razy w tygodniu po średnio cztery godziny. Do tego pracujemy i piszemy doktoraty na krakowskiej AWF. Ten sport wymaga wielu wyrzeczeń, ale my jesteśmy jego wielkimi pasjonatami i ciągle chcemy się rozwijać - dodał Grzegorz, podkreślając także istotną rolę trenerki Doroty Dudek - jedynej w Polsce posiadającej certyfikat światowej federacji FISAF.

Najlepszy solista odniósł się także do tego, jak ludzie odbierają mężczyzn uprawiających aerobik. - Za granica nie jest tak dobrze, ale w Polsce aerobik mężczyzn przeżywa swój renesans. Obcisły strój i estetyczny charakter tego sportu dla wielu kojarzy się jednak wyłącznie z kobiecością. A ja przecież wcale nie jestem drobny. Tu na prawdę potrzeba dużo siły - powiedział Błasiak, któremu na tych AMP po raz pierwszy udało się wykonać tzw. podwójną beczkę, czyli dwa obroty w poziomie z odbiciem z dwóch nóg i lądowaniem w podparciu.

 

Nikogo nie zdziwiło więc, że triumfatorzy wśród solistów po złączeniu sił wygrali także w parach, wyprzedzając dwa duety Politechniki Warszawskiej (która prócz tego wywalczyła dwa trzecie miejsca). Tylko w trójkach krakowianie musieli się zadowolić drugim miejscem. Wygrały bowiem trzecie przed rokiem dziewczyny z SGGW Warszawa. W klasyfikacji drużynowej AWF spod Wawelu wygrała w ten sposób po raz trzeci z rzędu, wyprzedzając dwie uczelnie ze stolicy.

AMP w aerobiku sportowym współfinansowane były ze środków miasta Katowice. Sponsorami imprezy były również: Dom Wydawniczy Rebis, California Access, eTutor.pl, Flyspot oraz Echo-Taxi Katowice. Patroni medialni: TVP3 Katowice, Przegląd Sportowy, Onet.pl.

 

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Medaliści AMP 2018 w aerobiku sportowym

solistki:
1. Joanna Ciepielowska (AWF Kraków)
2. Martyna Duda (ŚUM Katowice)
3. Karolina Zasada (Uniwersytet Śl. Katowice)

soliści:
1. Grzegorz Błasiak (AWF Kraków)
2. Radosław Wróbel (Politechnika Śl. Gliwice)
3. Darian Furaczak (Politechnika Warszawska)

pary:
1. Joanna Ciepielowska, Grzegorz Błasiak (AWF Kraków)
2. Aleksandra Michalska, Andrzej Gmerek (Politechnika Warszawska)
3. Agnieszka Zalewska, Darian Furczak (Politechnika Warszawska)

trójki:
1. Joanna Grąd, Martyna Pęksa, Karolina Ziętek (SGGW Warszawa)
2. Katarzyna Bochenek, Karolina Kucharczyk, Justyna Kudłacz (AWF Kraków)
3. Valentyna Dudnyk, Aleksandra Michalska, Ewa Waszczuk (Politechnika Warszawska)

klasyfikacja drużynowa:
1. AWF Kraków 
2. Politechnika Warszawska
3. SGGW Warszawa

Więcej zdjęć i filmów na profilu AMP w aerobiku sportowym.

Zobacz listę medalistów AMP 2018 i galerię medalistów AMP 2018.

Źródło: azs.pl, foto: Agencja Reklamy FIVE

Wideo

Popup

btrrttbhrrbrtb